foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/tvsco
tvsco@email.cz

Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR

Ostravský veteránský klub založený v roce 1971

foto clanek 032V roce 1994 připravili členové ostravského Tatra Veteran Sport Clubu první ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, na počest zesnulého zakládajícího člena klubu, který až do své smrti byl „duší” klubu. Soutěž se pořádala pravidelně jako Veteran Rallye Ostrava, vždy se startem v centru Ostravy na Masarykově náměstí, příp. u Paláce kultury a sportu při příležitosti pořádání výstavy Motoršou. Navíc byl Memoriál Ing. Františka Procházky součástí i prestižních mezinárodních soutěží historických vozidel jako např. Moravia Rallye a Silesia Rallye. Některé ročníky byly zařazeny do mezinárodního kalendáře světové veteránské federace FIVA a byly součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

1. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky startoval v sobotu 28. května 1994 jako Veteran Rallye Ostrava a trať rallye vedla z centra Ostravy přes Brušperk, Frýdek-Místek, Vratimov a Havířov, kde se posádky představili i divákům na okruhu Havířov-Šenov v rámci MR v závodech na okruhu, do cíle rallye v autokempu Lučina na Žermanické přehradě.

2. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal v sobotu 27. května 1995 opět jako Veteran Rallye Ostrava a zavedl účastníky z Ostravy do Orlové, Havířova, Frýdku-Místku, Hukvald a Frýdlantu nad Ostravicí. Cíl byl rekreačním zařízení v Čeladné-Podolánkách.

3. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, který se pořádal tentokrát jako Veteran Rallye Ostrava-Třinec, zaplnil Masarykovo náměstí v centru Ostravy na Den dětí v sobotu 1. června 1996. Cílovým městem se, po trase Bohumín, Orlová, Doubrava, Karviná, Havířov a Horní Tošanovice, stal Třinec. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené se společenským večerem proběhlo v hotelu Javor v Řece. 3. ročník byl součástí nového Mistrovství ČR - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu ČR v AČR.

4. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky opět odstartoval z centra Ostravy jako Veteran Rallye Ostrava v sobotu 24. května 1997 a posádky čekala tentokrát trasa přes Markvartovice, Šilheřovice, Darkovičky, Hlučín, Hrabyň, Kravaře, Opavu a Hradec nad Moravicí do Vítkova. Cíl soutěže a večerní program byl v areálu SOU ve Vítkově-Podhradí. 4. ročník byl opět součástí Mistrovství ČR - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu Autoklubu ČR.

MFP 025. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, sobota 30. května 1998 a start před hotel Imperiál v centru Ostravy - to byly základní informace o dalším ročníku, který měl opět v záhlaví název Veteran Rallye Ostrava. Podle itineráře účastníci rallye postupně projeli a navštívili Ostravský hrad, ostravské čtvrtě Mariánské Hory, Zábřeh a Starou Bělou, Polanku nad Odrou, Klimkovice, Vřesinu, Krásné Pole, Plesnou, Děhylov, Hlučín, Bobrovníky, Hošťálkovice, Lhotku, Petřkovice a Šilheřovice, kde v areálu SOU byl cíl a slavnostní vyhlášení výsledků. 5. ročník byl poprvé zařazen do mezinárodního kalendáře FIVA-B a zároveň byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu AČR.

6. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí týdenní mezinárodní soutěže historických vozidel Auto Alper Moravia Rallye 1999, resp. její poslední šesté etapy, která se jela v sobotu 19. června a kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s VCC Ostrava. Na startu v Hradci nad Moravicí se k účastníkům týdenní rallye přidaly i další posádky, které poté absolvovaly společně trasu Těškovice, Ostrava (zastávka na Masarykově náměstí a poté návštěva Hornického muzea na Kandelu), Hlučín, letiště v Zábřehu a zpět do Hradce nad Moravicí, kde v hotelu Belaria proběhlo závěrečné slavnostní vyhlášení výsledků.

7. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl opět součástí poslední etapy týdenní mezinárodní soutěže Tento Moravia Rallye 2000, kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s VCC Ostrava a KHV Žilina. Poslední pátá etapa, která byla opět doplněna o další účastníky, startovala v pátek 23. června v Rožnově pod Radhoštěm. Trať rallye zavedla posádky do Brušperku, Staré Bělé, Ostravy, Vratimova, Frýdku-Místku a Čeladné zpět do Rožnova pod Radhoštěm, kde v hotelu Vlčina bylo slavnostní vyhlášení výsledků. 7. ročník byl, stejně jako celá Tento Moravia Rallye, zařazen do mezinárodního kalendáře FIVA-B.

8. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal u příležitosti přehlídky Motoršou 2001 v sobotu 21. dubna a po dvou letech se pořádal opět jako Veteran Rallye Ostrava. Start byl před Palácem kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích a po jízdě zručnosti čekaly na posádky průjezdní kontroly ve Vratimově, Brušperku, Hukvaldech, Frenštátě pod Radhoštěm a Bílé. Cíl rallye, ukryt pod sněhem, byl v hotelu Sulov na hřebenech Bílého Kříže, kde bylo i slavnostní vyhlášení výsledků rallye. 8. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

MFP 039. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se opět konal při příležitosti přehlídky Motoršou v sobotu 27. dubna 2002 a opět pod názvem Veteran Rallye Ostrava. Start, doprovázený již tradiční jízdou zručnosti, se odehrál před Palácem kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích. Trasa soutěže zavedla účastníky z Ostravy do Havířova, Životic, Albrechtic a po hrázi Těrlické přehrady do Těrlicka a poté přes Vělopolí, Střítěž, Komorní Lhotku, Raškovice, Krásné a Janovice Bystré do Frýdlantu nad Ostravicí, kde v penziónu Osmek byl cíl a slavnostní vyhlášení výsledků. 9. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

10. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí dvoudenní mezinárodní soutěže historických vozidel Silesia Rallye 2003, kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s polskými partnery - Automobilklubem Śląski Katowice a Klubem Zabytkowych Mercedesów Polska, a poprvé zavedl účastníky za hranice České republiky. Memoriál Ing. Františka Procházky se jel jako první etapa rallye v pátek 12. září a zavedl účastníky z Masarykova náměstí v Ostravě přes Havířov, Technické muzeum Tatra v Kopřivnici a Třinec do polského městečka Wisla. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhlo v nedalekém rekreačním zařízení Sosna. 10. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

11. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl znovu součástí dvoudenní mezinárodní Silesia Rallye 2004, kterou ostravský Tatra klub pořádal společně s polským partnery. Memoriálu Ing. Františka Procházky se jel jako druhá etapa v sobotu 15. června. Start 2. etapy byl na Masarykově náměstí v Ostravě a trasa etapy pokračovala přes Hlučín, Děhylov, Dobroslavice, Kozmice, Darkovičky a česko-polský hraniční přechod v Píšti do Rybniku a centra Katovic, kde byl cíl rallye. Slavnostní vyhlášení výsledků a společenský večer proběhlo v areálu Kolejí Slezské university v Katovicích. 11. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

12. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí prestižní FIVA World Rallye 2005 - Tour de MORAVIE, resp. její poslední 6. etapy, která se jela v sobotu 25. června. Na startu rallye před hotelem Imperiál v centru Ostravy se k účastníkům týdenní rallye přidaly i posádky účastnící se jen Memoriálu. Trasa poslední etapy vedla přes ostravskou část Radvance, letiště v Mošnově, a Pustějov, kde na účastníky čekala domácí zabíjačka a populární ostravská skupina Buty. Cíl FIVA World Rallye a Memoriálu Ing. Františka Procházky byl v Ostravě na Jiráskovém náměstí za rytmů swingové kapely.

MFP 0413. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal po šestileté pauze v roce 2011 pod tradičním názvem Veteran Rallye Ostrava. Start byl opět na Masarykově náměstí v centru Ostravy a přes neustálý déšť se na startu sešla třicítka účastníků vč. dvou motorkářů. Novinkou 13. ročníku bylo tzv. Městské kriterium, kdy se jednotlivé posádky představily ostravským divákům také v pohybu na okruhu, který vedl okolo Masarykova náměstí a přilehlých uliček. Trať rallye zavedla účastníky přes Kozmice, Velkou Polom, Vřesinu, Klimkovice, Košatku, Kateřinice, Hukvaldy do Kopřivnice, kde byl cíl rallye. Samozřejmě nechyběla prohlídka Tatrováckého muzea. 13. Memoriálu Ing. Františka Procházky oslavili pořadatelé 40 let činnosti Tatra Veteran Sport Clubu Ostrava v AČR.

14. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se pořádal jako Veteran Rallye Ostrava 2012 se startem na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Po inovovaném Městském kritériu se vydaly posádky do Vratimova, kde byly součástí Dětského dopoledne, pořádaného místním Domovem dětí a mládeže. Druhou zastávkou byl Staříč, resp. návštěva a prohlídka cvičné štoly. Po příjemné obědové zastávce v Metylovicích pokračovaly účastníci rallye podhůřím Beskyd (zastávka u kamaráda a jeho „soukromé ptačí zoo“ ve Frýdlantě nad Ostravicí - Nová Ves) okolo přehrady Šance (jízda pravidelnost ve Starých Hamrech) až na Horní Bečvu, kde před požární zbrojnicí byl cíl rallye. Slavnostní vyhlášení výsledků rallye pak bylo spojeno i s místní slavností kácení máje.

15. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal v roce 2013 opět jako Veteran Rallye Ostrava a poprvé ve spolupráci s Fiat Klubem Ostrava také jako Setkání Italských Automobilů Ostrava 2013, které tak příjemně-důstojnou formou připomnělo 55. narozeniny ostravského Fiat klubu. Pro zájemce byla navíc den před startem rallye připravena prohlídka výrobního závodu automobilky Hyundai v Nošovicích. Vlastní start, minijízda zručnosti a Městské kritérium proběhlo již tradičně na Masarykově náměstí v Ostravě. Poté se účastníci rallye vydali na 65 km dlouhou trať s cílem v Soběšovicích u Žermanické přehrady. Cestou navštívili mj. šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, empírový zámek Fryštát v centru dnešní Karviné nebo Archeopark v obci Chotěbuz-Podobora. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo na hřišti v Soběšovicích a večerní posezení pak ve Sporthotelu Maják na břehu Žermanické přehrady.

16. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky odstartoval koncem května 2014, tradičně jako Veteran Rallye Ostrava. Za krásného, slunečného počasí odstartovalo na více jak 60 km dlouhou trať 86 posádek! Masarykovo náměstí bylo naplněno k prasknutí. Po dopolední prohlídce historických vozidel a absolvování populárního Městského kritéria čekala na posádky trasa přes Jistebník (návštěva soukromé sbírky motocyklů ak. sochaře Miroslava Rybičky), Zbyslavice, Kozlovice, Hrabyni (návštěva Památníku II. světové války), Budišovice (hašení pomocí historického hasičského vozu), Podvihov až do Raduně, kde v kulisách místního zámku proběhlo slavnostní ukončení rallye.

Zatím poslední 17. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, který se pořádal jako Veteran Rallye Ostrava, se konal 30. května 2015. Masarykovo náměstí v centru Ostravy zaplnilo kolem stovky historických vozidel, vlastní rallye se poté zúčastnilo 64 posádek. Itinerář zavedl jednotlivé účastníky do Polanky nad Odrou a Klimkovice do Studénky (Vagonářské muzeum), Pustějova (Den mužů a domácí zabijačka), Heiparku v Tošovicích až do Oder - Klokočůvek, k poutnímu místu Maria skály. V hotelu U Maria skály pak proběhlo vyhlášení výsledků.

MFP 01Na startu Memoriálu Ing. Františka Procházky se objevilo mnoho zajímavých osobností našeho motoristického sportu. Start prvního ročníku odstartovali pánové František Šťastný, vicemistr světa silničních motocyklů a Karel Loprais, dnes šestinásobný vítěz Rally Paříž-Dakar s kamiónem Tatra. Oba dva se pak na start rallye několikrát vrátili. Ostravští diváci však mohli potkat i další závodníky a reprezentanty značky Tatra jako např. Dolu Veřmiřovského či Aloise Marka, kteří u nás oslavili i svoji sedmdesátku (1996), nechyběl ani další člen tatrováckého týmu Lubomír Rek, autokrosař a vicemistr Evropy Alois Havel či světoznámý designér Václav Král.... V roce 1995 odstartovali soutěž dokonce i mistři světa v krasobruslení Radka Kovaříková a René Novotný.