foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/tvsco
tvsco@email.cz

Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR

Ostravský veteránský klub založený v roce 1971

Termíny klubových testací a retestací HV 2022

Prodloužení testací historických vozidel

Život mezi veterány. Setkání s předsedou klubu.

Logo Cesky Rozhlas Ostrava

Odkazy

Tatra Trucks a.s.Fédération Internationale des Véhicules AnciensAsociace veteran car clubů AČRInstaForex Loprais TeamFiat 128 Fan ClubFullcom s.r.o.

Historie 03Od začátku sedmdesátých let minulého století funguje a žije ostravský Tatra klub. Konkr. 22. února roku 1971 se poprvé sešli přátelé a kamarádi, aby založili Tatra Veteran Car Club v Ostravě. Prvním předsedou klubu byl Ing. Mrkos a členy výboru tvořili pánové Kouřil, Ing. Procházka, Stračánek, Ing. Kaštovský a Tvardek. Vznikl klub, který sdružoval příznivce značky Tatra, pomáhal radou nebo pomocí při shánění náhradních dílů a hlavně, začali společně pořádat akce, zúčastňovali se srazů, závodů, každých čtrnáct dnů se konala schůze a jedenkrát ročně i společná Tatra Veterán Dovolená. A věřte tomu nebo ne, opravdu se tento klub co čtrnáct dnů schází a pravidelně v první červencový týden tráví společně dovolenou v některém z autokempů.

Ostravský Tatra Veteran Car Club získal pověst party, a to ve všech kladných smyslech a významech tohoto slova. Přelomovým datem se však stal rok 1993, kdy klub navždy opustil jeho zakládající člen a „duše“ Ing. František Procházka. A to navíc v době, kdy nové ekonomické podmínky vyžadují nové přístupy k fungování klubu. Ale díky pochopení „staré gardy“ přivádí Karel Bochenský do klubu „novou krev” - Vláďu Rojka a Jardu Bučka, dochází ke spojení s motokáristy, ke změně názvu na Tatra Sport Club Ostrava, později na Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR a hlavně k oživení klubu. Později tuto dvojici doplnil ještě David Gavroň.

V roce 1994 připravili členové ostravského Tatra Veteran Sport Clubu, jako vzpomínku na zakládajícího člena klubu, první ročník Veteran Rallye Ostrava - Memoriál Ing. Františka Procházky, se startem v centru Ostravy na Masarykově náměstí. V roce 1995 startuje 0-tý ročník Závodu do vrchu historických vozidel v Ostravě - Porubě, který pak od následujícího roku zdomácněl na velmi krásné trati v Ostravě - Plesné. Celkem bylo do roku 2004 připraveno deset ročníků tohoto populárního závodu.  

Ostravský Tatra Veteran Sport Club se pravidelně podílel také na přípravách a realizaci doprovodných programů při výstavě Motoršou v Paláci kultury a sportu v Ostravě - Vítkovicích. Jednalo se o několik expozic historických vozidel a Jarní ceny v závodech do vrchu (v okolí Paláce kultury a sportu po ulici Ruské a Plzeňské).

Historie 01Členové ostravského Tatra Veteran Sport Clubu navázali postupně spolupráci s dalšími českými a zahraničními veteránskými kluby, a proto není divu, že postupem času se začali organizovat i mezinárodní akce. Mezinárodní nejen co do účasti zahraničních účastníků, ale především co do míst a tras akcí. Ve spolupráci s Klubem historických vozidel Žilina realizovali členové Tatra Veteran Sport Clubu dva ročníky Česko-Slovenskou Veteran Rallye (1996 a 1998). Ve spolupráci s Tatra Veteran Car Clubem Kopřivnice a rakouským Club der Tatra Freunde aktivně spolupracovali na přípravách a realizaci velké veteránské akce u příležitosti oslav 100-letého výročí výroby automobilů v Kopřivnici - Vzpomínkové jízda Wien - Zlín - Kopřivnice v roce 1997.

Spolupráce s Automobilklubem Śląskim Katowice a Klubem Zabytkovych Mercedesów Polska vedla k realizaci dvoudenní mezinárodní česko-polské soutěži historických vozidel Silesia Rallye. Ročník 2003 zavedl účastníky z Ostravy přes Kopřivnici do polské Wisly. Rok 2004, který byl součástí Česko-polských dnů, pak z Wisly přes Nošovice, okolo Žermanické přehrady do Ostravy a přes Darkovičky a Píšť do polského Rybniku a Katovic.

Členové Tatra Veteran Sport Clubu Ostrava se společně s dalšími kluby sdruženými v Asociaci Veteran Car Clubů Autoklubu ČR podíleli v dubnu 2004 na Hvězdicové jízdě ke 100 letům Autoklubu České republiky, kterou si veteránisté připomněli výročí nejstaršího autoklubu u nás. Startovní místa Hvězdicové jízdy byly v Ostravě, Zlíně, Olomouci, Brnu, Jihlavě, Hradci Králové, Liberci, Karlových Varech, Plzni, Vyšším Brodě a v Benešově. Po dojezdu do Prahy jednotlivé posádky absolvovali ještě etapu po Praze, aby posléze v historické budově Autoklubu České republiky v Opletalově ulici převzali pamětní plakety.       

Mezi největší pořadatelské úspěchy ostravského Tatra Veteran Sport Clubu je bezesporu pořádání pěti mezinárodních týdenních veteránských soutěží pod názvem Moravia Rally (1999, 2000 a 2002) a Veteran Rallye Slovakia (2001 a 2003) ve spolupráci s Klubem historických vozidel Žilina, Veteran Klubem Bratislava a Veteran Car Clubem Ostrava. Během těchto soutěží představili pořadatelé jejím účastníkům nejen pamětihodnosti a krásy severní a jižní Moravy, západního Slovenska, ale také příhraniční oblasti Polska, Rakouska a Maďarska. Všechny tyto týdenní soutěže historických vozidel byly zařazeny do kalendáře mezinárodní asociace historických vozidel FIVA.

Vrcholem pořadatelského a organizačního úsilí členů klubu bylo, po rozhodnutí General Assembly FIVA z konce roku 2002, pořádání Světové rallye FIVA (FIVA World Rally) v roce 2005. Toto právo bylo ostravskému Tatra Veteran Sport Clubu udělenoHistorie 02 jako ocenění dlouholeté činnosti při pořádání týdenních veteránských soutěží, jejich vysoké úrovně a popularitě nejen mezi zahraničními účastníky. Bylo to poprvé, kdy se tato soutěž pořádala v České republice a v zemích východní Evropy vůbec.

Tatra Veteran Sport Clubu Ostrava nestagnuje a jeho pověst přetrvává dodnes. Účastní se akcí nejen doma, ale i v zahraničí. Podílí se na práci Asociace Veteran Car Clubů AČR, funguje Klubová testovací komise apod. Členové klubu kromě různých typů tatrovek vlastní i vozy dalších značek jako např. Škoda, Ford, Simca apod.

Členové Tatra Veteran Sport Club Ostrava při příležitosti oslav 40-tého výročí založení klubu, připravili po několikaleté odmlce Veteran Rallye Ostrava 2011 & XIII. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky. Po několikaleté odmlce tak klub navázal na tradici velmi úspěšných veteránských akcí konaných Tatra Veteran Sport Clubem Ostrava nejen v Ostravě, ale i v Čechách, na Moravě i v zahraničí.

Veteran Rallye Ostrava & Memoriál Ing. Františka Procházky se od té doby pořádá pravidelně každý rok. Bližší informace o této akci najdete na těchto webových stránkách, v odkazu Memoriál Františka Procházky.