S myšlenkou vytvoření knihy o našem klubu jsme se zabývali již velmi dlouhou dobu, určitě více než 10 let. Ale jak to tak bývá, sny, přání a myšlenky jsou jedna věc a vlastní realizace věc druhá, daleko těžší a náročnější… První práce na obsahu a textové části knihy se dají datovat druhou polovinou roku 2017.
Již v té době vykrystalizovala myšlenka, že uděláme knihu „jenom“ o historii pořádání Veteran Rallye Ostrava, která bude doplněna povídáním o začátcích motorismu na Ostravsku, ohlédnutím za činností klubu či „stručným“ přehledem o automobilech, které se vyráběly na území Československa až do roku 1989. Ale i tato vize časem doznala změn. Důležitým zlomem, kdy se sny začaly měnit v realitu, byl prosinec roku 2018, kdy jsme se sešli s Romanem Holbeinem a začali o knize vážně diskutovat. A hlavně, Roman slíbil, že si vezme na starost celou technickou stránku tvorby a výroby knihy!
Během první poloviny roku 2019 jsem dokončil své texty a upravil texty od ostatních spoluautorů, naskenoval hromadu fotografií i negativů a snažil se vybrat opravdu ty nejhezčí. Mezitím Roman navrhl uspořádání stránek pro jednotlivé ročníky rallye, vč. umístění základních údajů o daném ročníku a poté to vše „začal sázet“ do počítače. Druhá polovina roku se nesla v nekončící korektuře textu, oprav nebo výměn obrázků, tvorby popisků atd. No a na přelomu roku 2019/2020 to mělo jít do vazby, na jaře roku 2020 se měla dodělávat „přezka“ na obalu a kniha měla být hotova do startu Veteran Rallye Ostrava 2020. Ale člověk míní a Bůh (přesněji Covid a naše zmatená vláda) mění. A tak díky různým omezením jsme měli knihu nakonec k dispozici až koncem roku 2021.
Slavnostní křest knihy proběhl při Ukončení naší veteránské sezóny v pátek 12. listopadu v hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Pozvali jsme současné i bývalé pořadatele, členy klubu a kamarády. Dorazili, i když v omezeném počtu, i přátelé ze zahraničí (Prochazkovi z Rakouska a Šolcovi ze Slovenska), ale bohužel nedorazili všichni kmotři naší knihy.
Karel Loprais se bohužel dodatečně dozvěděl, že na náš termín naplánovalo NTM v Praze slavnostní předávání jeho dakarského speciálu Tatra 815 Puma do sbírek muzea. A na poslední chvíli se omluvil i František Čečil, předseda Asociace Veteran Car Clubů Autoklubu ČR (covidová karanténa). S Františkem měl přijet i Stanislav Minářík, bývalý úspěšný spolujezdec v rallye, který je 1. viceprezident Autoklubu ČR, místopředsedou Asociace Veteran Car Clubů Autoklubu ČR a zastupuje Autoklub ČR v orgánech FIA a FIVA.
Vše zachránila Ája Čípová, předsedkyně Tatra VCC Kopřivnice, která slíbila a přijela. I se sestrou Evou a jejím manželem Mirkem. Kromě Áji se kmotrovství knihy ujali Rudolf Horn, doyen našeho klubu a spolu s manželkou Zdeňkou neúnavní stále aktivní pořadatelé a Věrka Procházková, po jejímž manželovi pořádáme onen Memoriál.
Velmi rád bych touto cestou chtěl poděkovat všem, kteří se na knize podíleli, jmenovitě:
Poděkování patří i našim sponzorům, konkr.: Beskyd spol. s r. o. (slévárna šedé a tvárné litiny), Holbein Studio (reklamní a grafické studio), Frama CZ (autodoprava), VDI Metros (servis a kalibrace tlakoměrů krve a teploměrů) a Autoklubu České republiky.