foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/tvsco
tvsco@email.cz

Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR

Ostravský veteránský klub založený v roce 1971

Termíny klubových testací a retestací HV 2022

Prodloužení testací historických vozidel

Život mezi veterány. Setkání s předsedou klubu.

Logo Cesky Rozhlas Ostrava

Odkazy

Tatra Trucks a.s.Fédération Internationale des Véhicules AnciensAsociace veteran car clubů AČRInstaForex Loprais TeamFiat 128 Fan ClubFullcom s.r.o.

News 2022 05 22S myšlenkou vytvoření knihy o našem klubu jsme se zabývali již velmi dlouhou dobu, určitě více než 10 let. Ale jak to tak bývá, sny, přání a myšlenky jsou jedna věc a vlastní realizace věc druhá, daleko těžší a náročnější… První práce na obsahu a textové části knihy se dají datovat druhou polovinou roku 2017.

Již v té době vykrystalizovala myšlenka, že uděláme knihu „jenom“ o historii pořádání Veteran Rallye Ostrava, která bude doplněna povídáním o začátcích motorismu na Ostravsku, ohlédnutím za činností klubu či „stručným“ přehledem o automobilech, které se vyráběly na území Československa až do roku 1989. Ale i tato vize časem doznala změn. Důležitým zlomem, kdy se sny začaly měnit v realitu, byl prosinec roku 2018, kdy jsme se sešli s Romanem Holbeinem a začali o knize vážně diskutovat. A hlavně, Roman slíbil, že si vezme na starost celou technickou stránku tvorby a výroby knihy!

Během první poloviny roku 2019 jsem dokončil své texty a upravil texty od ostatních spoluautorů, naskenoval hromadu fotografií i negativů a snažil se vybrat opravdu ty nejhezčí. Mezitím Roman navrhl uspořádání stránek pro jednotlivé ročníky rallye, vč. umístění základních údajů o daném ročníku a poté to vše „začal sázet“ do počítače. Druhá polovina roku se nesla v nekončící korektuře textu, oprav nebo výměn obrázků, tvorby popisků atd. No a na přelomu roku 2019/2020 to mělo jít do vazby, na jaře roku 2020 se měla dodělávat „přezka“ na obalu a kniha měla být hotova do startu Veteran Rallye Ostrava 2020. Ale člověk míní a Bůh (přesněji Covid a naše zmatená vláda) mění. A tak díky různým omezením jsme měli knihu nakonec k dispozici až koncem roku 2021.

Slavnostní křest knihy proběhl při Ukončení naší veteránské sezóny v pátek 12. listopadu v hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Pozvali jsme současné i bývalé pořadatele, členy klubu a kamarády. Dorazili, i když v omezeném počtu, i přátelé ze zahraničí (Prochazkovi z Rakouska a Šolcovi ze Slovenska), ale bohužel nedorazili všichni kmotři naší knihy.

Karel Loprais se bohužel dodatečně dozvěděl, že na náš termín naplánovalo NTM v Praze slavnostní předávání jeho dakarského speciálu Tatra 815 Puma do sbírek muzea. A na poslední chvíli se omluvil i František Čečil, předseda Asociace Veteran Car Clubů Autoklubu ČR (covidová karanténa). S Františkem měl přijet i Stanislav Minářík, bývalý úspěšný spolujezdec v rallye, který je 1. viceprezident Autoklubu ČR, místopředsedou Asociace Veteran Car Clubů Autoklubu ČR a zastupuje Autoklub ČR v orgánech FIA a FIVA.

Vše zachránila Ája Čípová, předsedkyně Tatra VCC Kopřivnice, která slíbila a přijela. I se sestrou Evou a jejím manželem Mirkem. Kromě Áji se kmotrovství knihy ujali Rudolf Horn, doyen našeho klubu a spolu s manželkou Zdeňkou neúnavní stále aktivní pořadatelé a Věrka Procházková, po jejímž manželovi pořádáme onen Memoriál.

Velmi rád bych touto cestou chtěl poděkovat všem, kteří se na knize podíleli, jmenovitě:

  • Roman Holbein (návrh a grafické zpracování, kompletace knihy)
  • Ing. Vladimír Rojíček (Beskyd spol. s r.o., výroba „přezky“)
  • Milan Chudej a Zdenda Vojáček (text o historii automobilismu na Ostravsku)
  • Věrka a Jožka Kopečtí (část textu o historii klubu a klubové fotografie z let 1971 až 1993)
  • Tiskárna Zeman ART (tisk, přebal knihy a vazba).

Poděkování patří i našim sponzorům, konkr.: Beskyd spol. s r. o. (slévárna šedé a tvárné litiny), Holbein Studio (reklamní a grafické studio), Frama CZ (autodoprava), VDI Metros (servis a kalibrace tlakoměrů krve a teploměrů) a Autoklubu České republiky.

Kdo by měl o knihu zájem, prosím napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a do textu mailu uveďte své jméno, adresu, tel. číslo a počet výtisků. My se s vámi spojíme a domluvíme se na platbě a způsobu předání. Děkujeme!!!

 

foto clanek 089